Turystyka rowerowa w Polsce powoli zaczyna się coraz bardziej rozwijać. Coraz więcej osób zwraca uwagę, że ten sposób podróżowania jest nie tylko tańszy, ale też gwarantuje przygodę z którą nie może równać się jazda samochodem a nawet pociągiem.


Przed rozpoczęciem zabawy w cykloturystykę musimy uzbroić się w wiele niezbędnych rzeczy jak wytrzymały bagażnik, sakwy, worki wodoszczelne itp. 
Ale pamiętać też trzeba o rowerze. Teoretycznie każdy rower powinien się sprawdzić, ale warto zwrócić uwagę na grupę rowerów, która niestety nie jest w Polsce popularna, a wręcz jest problem z jej dostępnością. Wielka szkoda.

Touring Bikes to rowery, które zostały zaprojektowane z myślą o długich wyprawach z solidnym obciążeniem. 
Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że jest to "standardowa szosówka, nawet trochę brzydsza - nic wielkiego". Błąd.
Rowery te w porównaniu z rowerami szosowymi uzbrojone są z mocniejszą, czasami z wyglądu bardziej masywną ramę (często górna rura jest lekko spłaszczona - podobnie jak w przełajach, dzięki temu wygodniejsze jest noszenie roweru na ramieniu). Kierownica to oczywiście baranek - jest to jedna z najwygodniejszych i najzdrowszych dla naszego kręgosłupa kierownic - pozwala na zmianę pozycji na rowerze, co przy wielogodzinnej jeździe jest niesamowicie ważne. Rama wraz z widelcem przednim jest odpowiednio "podziurawiona", aby można było zamontować bagażnik przedni oraz tylni. Dlatego najczęściej ramy w tych rowerach są aluminiowe lub stalowe (CroMo). Koła (rozmiar 700c) przystosowane są do większych obciążeń, zazwyczaj mają od 36 do 48 szprych. Najczęściej spotykane są hamulce typu Cantilever, ale w niektórych modelach spotkać można hamulce tarczowe.

Oto kilka przykładów rowerów touringowych:

Specialized TriCross

Jamis Aurora

Kona Sutra

Trek 520

Bianchi Volpe

Brodie Elan

Windsor Tourist

Fuji Touring

źródło: wiki

3 Responses so far.

  1. jedrek says:

    Jak można pisać o rowerach touringowych i nie wspomnieć o jednym z najpopularniejszych rowerach touringowych w stanach, czyli o Surly Long Haul Trucker? Zrobiłem swoim Berlin-Praga i Berlin-Kopenhaga-Berlin w tym roku (Warszawa-Kopenhaga-Berlin jeszcze w planach) i jest to bardzo wygodny rower, zbudowany na stalowej ramie z każdym możliwym zaczepieniem na sakwy czy bagażniki.

  2. Agressiva says:

    Można po prostu jeszcze niektórych rowerków nie znać, ze względu na niewielki wybór w Polsce :) Pozdr.

  3. Unknown says:

    (często górna rura jest lekko spłaszczona - podobnie jak w przełajach, dzięki temu wygodniejsze jest noszenie roweru na ramieniu) hehe to jest banger :) Fajnie że dziewczyna grzeje się rowerami, Szkoda tylko że tak arbitralnie jeśli " jeszcze rowerków nie zna"

Leave a Reply